logo-lembicz

Case study: 6 miesięcy pozycjonowania bloga

15 kwietnia 2021

Pół roku szybko zleciało. Zobaczmy jakie pozycje udało się osiągnąć, w bardzo konkurencyjnej branży marketingowej i jak to przełożyło się na ilość pozyskiwanych klientów. Sprawdzimy czy przyjęta przeze mnie strategia biznesowa pokrywa się z marketingową. Wyszedłem już na plus? Czy jeszcze inwestycja w pozycjonowanie się nie zwróciła?

Dokładnie 15 października 2020 roku odblokowałem roboty Google do bloga Lembicz.pl . Wcześniej koncentrowałem się na pisaniu artykułów. Nie zwracałem uwagi jak blog się prezentuje, bo i tak nie generował żadnych odwiedzin. Po odblokowaniu robotów wyszukiwarki Google, powoli zacząłem szlifować stronę internetową. Przynajmniej raz w tygodniu (licząc od 15.10.2020) dodawałem na bloga artykuł.

W mojej strategii marketingowej publikacje są podstawą. Konkurencja w usługach marketingowych jak tworzenie stron www, reklama na FB, pozycjonowanie, itd. jest zbyt duża. Widoczność na usługi wymagałoby wielokrotnie większego budżetu i ogromnej ilości czasu.

O mojej strategii marketingowej i celach biznesowych które miałem dzięki niej osiągnąć, dokładnie przeczytasz w artykule Strategia biznesowa i marketingowa bloga w 2021 roku. Tutaj skoncentruję się tylko na tym jak wyszło pozycjonowanie i czy pozwoliło pozyskać klienta na dowolne usługi marketingowe. Gotowy? No to przejdźmy do konkretów.

Jak wygląda widoczność bloga po 6 miesiącach pozycjonowania

Na potwierdzenie, że przed 15 października 2020 roku blog nie był zupełnie widoczny, załączam screen z narzędzia Senuto. Dopiero 9 listopada coś tam zaczęło się ruszać, ale sporo zwlekałem z pierwszymi działaniami. Chciałem żeby wyszukiwarka Google na spokojnie zapoznała się z zawartością bloga nim zacznę działać.

widoczność bloga na początku działań

Miesiąc po miesiącu koncentrowałem się na działaniach poprawiających widoczność bloga. Cały czas dodając nowe artykuły, modyfikując wygląd strony i dopracowując opisy usług marketingowych. 11 kwietnia 2021 tak prezentuje się efekt niespełna pół roku pozycjonowania bloga o marketingu.

Jestem bardzo zadowolony, ale sprawdźmy czy nie są to słowa kluczowe nie związane z branżą czy generujące mało wartościowy ruch. Poniżej zamieszczę kilka słów kluczowych na których - w dniu tworzenia tego artykułu - blog znajduje się w TOP 10 wyników wyszukiwarki Google.

Słowo kluczowePozycja
Reklama w internecie5
Rodzaje marketingu1
Reklama firmy2
Firmy marketingowe8
Tania reklama4

Wisienką na torcie jest widoczność na frazę agencja marketingowa Warszawa w TOP 10 🙂 Parę innych fajnych słów kluczowych też zostało osiągniętych. Zobaczmy jak wzrost widoczności w naturalnych wynikasz wyszukiwarki Google, przekładał się na wzrost ruchu w przeciągu tych sześciu miesięcy działań:

Miesiąc pozycjonowaniaRuch z wyników organicznych
Pierwszy25
Drugi93
Trzeci153
Czwarty393
Piąty519
Szósty598

Efekty pozycjonowania są, choć budżet na te działania marketingowe nie był wysoki. Pozycje i generowany ruch nie są tak naprawdę wcale ważne. Oczywiście super jak rośnie widoczność i ruch, ale istotne jest tylko to jak widoczność bloga w Google przełożyła się na ilość klientów?

Pozycjonowanie a ilość klientów - czy to była dobra inwestycja?

W realnym wariancie zakładałem, że ze wszystkich działań marketingowych na bloga Lembicz.pl (pozycjonowanie, reklama FB, reklama Google ADS) przez cały 2021 roku pozyskam trzech klientów. Oczekiwania nie są wygórowane, bo fundamentem moich działań marketingowych jest pozycjonowanie. Efekty tego działania marketingowego nie są widoczne od razu. Trzeba poczekać, aż "zaskoczy" i dopiero następuje (lub nie) zwrot zainwestowanych środków.

Pozycjonowanie - jak każde działanie marketingowe - nie musi się zwrócić. Przeważnie dzieje się tak z trzech powodów: brak cierpliwości, brak odpowiedniego budżetu na działania lub źle wykonywane pozycjonowanie.

Na dzień publikacji tego artykułu pozyskałem sześciu klientów dzięki pozycjonowaniu. Czterech w marcu i dwóch w kwietniu. Mnie ta ilość całkowicie satysfakcjonuje, zwłaszcza że z każdym miesiącem blog zwiększa swoją widoczność, a więc powinna rosnąć szybkość pozyskiwania kolejnych klientów. Pozycjonowanie w moim przypadku to była dobra inwestycja, która - już teraz - generuje zyski.

Ile zainwestowałem w pozycjonowanie bloga?

Około 8200 zł netto, wliczając w to wartość linków z posiadanych przeze mnie stron internetowych. Daje to miesięczny budżet w wysokości 1366 zł netto. Nie wliczałem w to czasu który został poświęcony na różne analizy, przygotowanie artykułów czy dopracowywanie strony. To tylko wartość linków pozyskanych w przeciągu sześciu miesięcy.

Nie będę dokładnie pisał tutaj o działaniach które przeprowadziłem. Do każdego projektu podchodzi się inaczej i niekoniecznie moja strategia linkowania przyniosłaby taki sam rezultat na innej stronie internetowej. Budżet i działania powinny zawsze być dobierane względem celu do osiągnięcia, a nie na podstawie osiągnięć efektów innych projektów.

Gdybym w budżecie brał pod uwagę swój czas, to byłby on dużo większy. Mnóstwo czasu zabierają analizy i tworzenie artykułów. Oczywiście monitoruję ile czasu zajmują mi dane czynności, ale pisanie o marketingu to dla mnie bardziej rozrywka niż praca (i tak bym to robił, skoro już zdecydowałem się prowadzić bloga). Dlatego branie pod uwagę wartości finansowej mojego czasu - w tym konkretnym projekcie - byłoby moim zdaniem nieuczciwe.

Co dalej z pozycjonowaniem bloga?

Bez zmian. Nie zmieniam strategii marketingowej, bo działa tak jak powinna. Miesięczny budżet na działania wynosi 1000-3000 zł netto. Do końca roku minimum raz w tygodniu na bloga będzie publikowany artykuł. Zmianie ulegnie natomiast:

 • Będę w analizie danych brał już pod uwagę całe pełne miesiące, a nie liczone od 15 dnia miesiąca do 15 dnia kolejnego miesiąca.
 • Bardziej skoncentruję się na trudniejszych frazach. Do tej pory przeznaczałem mniej niż 5% budżetu na walkę o mocniej oblegane słowa kluczowe. Zobaczymy jak pójdzie bitwa z silniejszymi zawodnikami 😉

Do tematu powrócimy 1 listopada 2021 roku. Wtedy minie "umowny" rok pozycjonowania i będzie to ostatni wpis dotyczący tego konkretnego case study. Pora na kolejne wyzwanie w trybie rzeczywistym (nie jest żadnym osiągnięciem wybranie sobie projektu który akurat się udał i pokazać na nim efekty). Dam znać na co się zdecyduję, jakich efektów się spodziewam i pokażę czy rzeczywistość pokryła się z oczekiwaniami.

Masz jakieś pytania? Przejdź do zakładki kontakt, a tam znajdziesz na mnie namiary.

author-avatar
Michał Lembicz
Od 2020 roku prowadzę tego bloga dzieląc się wiedzą i doświadczeniem które zdobywam od 2011 roku. Jak widać trochę mi się zeszło z założeniem bloga :-) Mam nadzieję że znajdziesz tutaj przydatne informacje. Pamiętaj! Marketing prowadzi do większej sprzedaży. Większa sprzedaż to większe zarobki i tego Ci życzę.

Kocurowa promocja

Pierwsza konsultacja za 300 149 zł netto

Konsultacja ze mną to najszybsza i najskuteczniejsza droga do rozwiązania Twoich problemów marketingowych. Cały dochód z pierwszych konsultacji przeznaczam na pomoc dla potrzebujących zwierząt. Fajnie jest móc pomagać innym 🙂

Więcej informacji
Case Study: Sklep internetowy - Projekt, marketing, zarobki

Ile kosztuje profesjonalny sklep internetowy? Lepiej zainwestować w dedykowany projekt czy wybrać gotowy sklep internetowy w abonamencie? Jakie są najlepsze działania marketingowe? No i najważniejsze pytanie - Czy taki zupełnie nowy sklep internetowy ma szansę wygenerować wysokie zarobki i kiedy? Zachęcam sprawdzić wszystkie moje case studies które zawsze przeprowadzam w trybie rzeczywistym. Na dzień 17.06.2021 […]

Czytaj artykuł
Case Study: Trzy miesiące pozycjonowania bloga

Minęły trzy miesiąca od odblokowania robotów Google do bloga. Pora sprawdzić jakie efekty udało się osiągnąć w tak krótkim czasie, ile to kosztowało i ile czasu mi to zajęło. Przypomnę tylko, że branża marketingowa do najłatwiejszych nie należy. Budżet przeznaczony na pozycjonowanie bloga w trzech miesiącach: 4235,7 zł netto (biorąc pod uwagę też wartość linków na […]

Czytaj artykuł
Case Study: Pierwszy miesiąc pozycjonowania bloga

Pozycjonowanie jest usługą marketingową dla cierpliwych. Efektywność zależy od branży, poziomu optymalizacji strony, budżetu na działania i konkurencji. Uśredniając, pierwsze efekty widać dopiero po ok. 3-6 miesiącach. Jak to wygląda po pierwszym miesiącu pozycjonowania bloga? 15 listopada 2020 roku minął dokładnie miesiąc od kiedy roboty Google mają odblokowany dostęp do bloga. Jeden miesiąc to bardzo […]

Czytaj artykuł

Zobacz także

Rebranding marki - Kiedy? Jak? Ile kosztuje?

Branding marki rzadko kiedy trwa wiecznie. Z powodu czynników zewnętrznych lub wewnętrznych, może okazać się konieczny rebranding marki. Sam jestem obecnie w trakcie kompletnego rebrandingu swojej agencji marketingowej i jest to zarówno czasochłonny jak i kosztowny proces. Gdy zakładałem działalność w 2011 roku, to na początku wykonywałem wyłącznie pozycjonowanie stron internetowych pod kątem wyszukiwarki Google. […]

Czytaj artykuł
Lejek sprzedażowy - Twoja dokładna ścieżka sprzedaży

Każda firma prędzej czy później zaczyna tworzyć - często nie zdając sobie z tego sprawy - lejki sprzedażowe. To ścieżka którą musi klient przebyć od pierwszego kontaktu z marką do finalnej sprzedaży. Lejek sprzedażowy może być bardziej lub mniej rozbudowany, ale oczekiwany efekt jest zawsze ten sam. Zwiększenie ilości sprzedaży produktu lub usługi. Przejdziemy krok […]

Czytaj artykuł
Kanibalizacja słów kluczowych powodem spadków w Google

Czym jest kanibalizacja słów kluczowych? Jak ją wykryć? Jak sobie z nią radzić? Ogromna liczba stron internetowych ma prędzej czy później problem z kanibalizacją. Blog na którym właśnie czytasz ten artykuł nie jest wyjątkiem. Pokażę Ci na "żywym" przykładzie w jaki sposób można szybko poradzić sobie z kanibalizacją słów kluczowych. Kanibalizacja słów kluczowych ma miejsce […]

Czytaj artykuł

Chcesz współpracować?

Twoje zdrowie. Już Ci polewam, a w tym czasie wypełnij formularz.  kontakt-w-sprawie-marketingu
  logo-lembicz

  Nazywam się Michał Lembicz. Prowadzę agencję marketingową RIKONA, gdzie wraz z zespołem specjalistów świadczymy usługi reklamowe. Na blogu dzielę się wiedzą, która pozwoli Ci zrozumieć fascynujący świat marketingu.

  Polityka prywatności

  Lembicz.pl 2021 - wszelkie prawa zastrzeżone

  Skontaktuj się

  Nazywam się Michał Lembicz. Prowadzę agencję marketingową RIKONA, gdzie wraz z zespołem specjalistów świadczymy usługi reklamowe. 

  Kontakt+48 531 815 377